Thomas Dippold becomes member of the Board of Management of SGL Carbon SE already effective October 15, 2020

As reported on August 17, 2020, the Supervisory Board of SGL Carbon SE had appointed Thomas Dippold (48) to CFO and member of the Board of Management of SGL Carbon SE effective December 1, 2020. Fortunately, Mr. Dippold is able to assume office of his mandate as member of the Board of Management of SGL Carbon SE earlier, so that the Supervisory Board of the company has brought forward the appointment to October 15, 2020, also to prepare for the planned assumption of the CFO position.

As previously reported, and effective December 1, 2020, Mr. Dippold is succeeding the long-standing CFO Dr. Michael Majerus, who is resigning from his office effective November 30, 2020 by mutual amicable consent.

As planned, Dr. Stephan Bühler resigned from his office as member of the Board of Management effective October 15, 2020.

Contact to our Press Department

In case you have any questions, ideas or remarks, we are available for you at any time.

Raj Junginger
Head of Capital Markets & Communications

phone: +49 611 6029-103
e-mail: